День ментального здоров’я
10 жовтня Україна разом із усім світом відзначатиме День ментального здоров’я. У цей день тема ментального здоров’я звучатиме на всіх рівнях – від міжнародного та національного до регіонального. «Ти як?» звучатиме голосами перших леді та джентльменів різних країн, експертів, інфлюенсерів, селебріті та всіх, хто захоче долучитися.
Активності цього дня відбуватимуться в межах комунікаційної кампанії «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я, що впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської.
Ментальне здоров’я. Як подолати стрес.
В період війни, людина перебуває у стані стресу, переживанні за своє життя та життя близьких людей. Хочеться відчувати себе у безпеці. Під час стресу виділяються гормон – адреналін. Він прискорює дихання, серцебиття, підвищує тиск, що може збільшити ризик серцевого нападу або інсульту.
Стрес - це захисна реакція організму на зовнішні подразнення. Він проявляється психічно, фізично, емоційно та дає змогу адаптуватися до змін. Необхідно знати, що неадекватна реакція на неадекватний подразник є нормальною. Під час війни, захищати своє, ненавидіти, відчувати злість - це нормальна реакція. Але не варто знаходитись в такому стані постійно. Треба намагатись допомогти собі вправами, розмовами, заняттям улюбленою справою. Якщо не виходить - звернутись до спеціалістів або на гарячі лінії для психологічної допомоги!
Як дізнатись, чи є у вас стрес? Якщо:
-
ви постійно відчуваєте напруження та втому;
-
у вас безпричинне відчуття болю в кінцівках, в спині, в шиї;
-
вам важко дихати;
-
у Вас відсутній апетит. Виникають проблеми з травленням;
-
Ви погано спите;
-
зловживаєте алкоголем, нікотином, кавою або наркотичними засобами;
-
у Вас з’являються відчуття суму, страху, агресії, тривоги;
-
Вам важко зосередитись, важко приймати будь-яке рішення.
-
у Вас відсутня мотивація щось робити.
Якщо всі вище перелічені пункти у Вас спостерігаються, то на даний момент Ви знаходитесь в стресі. Як допомогти собі самому?
Існують вправи для того, щоб зняти напругу в тілі, вправи, які допоможуть відволіктись від тривожних думок та вправи, для заспокоєння - «Техніка релаксації: повільне дихання», вправи «Камінчик», «Заземлення», «Метелик». Необхідно пам’ятати, що жодна з цих вправ не вирішить проблеми, але допоможе пережити емоційні бурі.
Якщо Ви знайшли у себе ознаки стреса і не в змозі допомогти собі самостійно - треба як найшвидше звернутися до:
-
Сімейного лікаря;
-
Фахівця із психічного здоров’я;
-
На гарячі лілії;
-
На онлайн сервіси.