Щодо встановлення податкової пільги зі сплати земельного податку

Дата: 05.10.2023 14:12

У зв’язку зі зверненнями, які надходять від органів місцевого самоврядування з питания надання пільг із сплати земельного податку щодо земельних ділянок непридатних для використання у зв’язку з потенційною загрозою ïx забруднення вибухонебезпечними предметами, інформуемо про таке.

Статгя 283 Податкового кодексу України регулюс звільнення від оподаткування ділянок, непридатних для використання у зв’язку з потенційною загрозою ïx забруднення вибухонебезпечними предметами саме на територіях, на яких припинено активні бойові дії a6o тимчасова окупація, за умови прийняття органами місцевого самоврядування, військовою адміністрацісю a6o військово-цивільною адміністрацісю рішення про надання пільг на підставі заяви землекористувача/власника (платника податку) про потенційну загрозу забруднення вибухонебезпечними предметами земельної ділянки та передбачають звільнення від податку у двох періодах:

період визнання ділянки непридатною для використання у зв’язку з потенційною загрозою ii забруднення вибухонебезпечними предметами (пільга на підставі рішення), що починасться з дати прийняття рішення про надання пільги та завершуеться останнім числом місяця, на який припадас дата, що настас раніше, - a6o останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та/або зборів відповідно до прийнятого рішення тому числі з урахуванням змін, внесених до такого рішення), a6o дата скасування відповідного рішення, a6o дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності чи визнання земельної ділянки придатною для використання;

період визнання ділянки забрудненою вибухонебезпечними предметами (пільга   за   законом   на   підставі   даних   Державного   земельного  кадастру, відомості вносяться до кадастру на підставі інформаціі, отриманої в порядку електронної інформаційної взаемодїі між Державним земельним кадастром та Центром протимінної діяльності, Центром гуманітарного розмінування згідно з вимогами ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр») з дати початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності чи визнання земельної ділянки придатною для використання.

Аналогічні вимоги встановлюються статтею 288.8 Податкового кодексу України щодо орендної плати за землю.

Таким чином, рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів приймаеться сільською, селищною, міською радою, військовою адміністрацісю a6o військово-цивільною адміністраціею на підставі подания платником плати за землю заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами, розташованої на територіях, на яких припинено активні бойові дії a6o тимчасова окупація.

На даний час нормативно-правові акти, які більш детально регулюють застосування наведених норм ПKY, в тому числі щодо ділянок, права на які виникли до 2004 року, але не внесені до Державного земельного кадастру, не прийняті. До заяви платника податку/орендної плати доцільно долучати наявні копії документів, що посвідчують права користування a6o власності на земельні ділянки, a6o витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, a6o витяги з Державного ресстру речових прав на нерухоме майно з метою визначення кадастрового номера земельної ділянки, щодо якої встановлюсться пільга, згідно з вимогами підпункту 12.4.6 пункту 12.4 статті 12 ПКУ.

Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрацїі надав до Міністерства аграрної політики та продовольства України пропозиції передбачити у Порядку визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою ïx забруднення вибухонебезпечними предметами більш структуроване викладення положень щодо визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою ïx забруднення вибухонебезпечними предметами, визначення територїі, на якій ділянка може набувати такого статусу, передбачити перелік наявних документів у платника податків, що надас право скористатися пільгами із сплати податків: витяг з Державного земельного кадастру із внесеними відомостями про забруднення вибухонебезпечними предметами/очищения від вибухонебезпечних предметів разі відновлення функціонування Державного земельного кадастру на відповідних територіях), державні акти, договори оренди землі разі відсутності відомостей про ділянки в Державному земельному кадастрі та акт обстеження земельної ділянки оператором протимінної діяльності, зважаючи на неможливість внесення таких даних до автоматизованої системи), визначити перелік документів, крім заяви, які мають бути підставою для прийняття рішення відповідного органу з надання пільг, в т.ч. інформації операторів протимінної діяльності про доцільність прийняття рішення щодо ділянок, на яких завершені роботи з розмінування, порядок залучення операторів протимінної діяльності з метою визначення необхідності проведения техніиного a6o нетехнічного обстеження територіі, визначення мінімальних періодів потенційної загрози,  коли застосування пільг недоцільно.