ПАТРОНАТ - ШВИДКА ДОПОМОГА ДИТИНІ
На даний час державна політика у сфері захисту прав дітей перебуває у стані реформування інтернатних закладів та пошуку альтернативних форм влаштування дітей. Зокрема, однією із таких форм є патронатні сім’ї.
Що таке патронат над дитиною?
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками або законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у родину відповідно до найкращих інтересів дитини. Таким чином, дитина потрапляє не до інтернатного закладу, а в родину, де її легше реабілітувати. Поки вона виховується в безпечних та комфортних умовах патронатного вихователя, соціальні працівники працюють з її рідною сім’єю, спільно шукають можливі шляхи виходу з проблемної ситуації, після подолання якої дитина повертається у родину.
Переваги патронату:
- дитина залишається проживати у своїй громаді, максимально наближена до родини;
- дитина тимчасово перебуває у професійній патронатній сім’ї, за її життя і здоров’я відповідає патронатний вихователь;
- створені умови для освіти, розвитку, соціально-психологічної реабілітації дитини;
- біологічна сім’я перебуває під супроводом соціального працівника;
- постійний моніторинг можливості повернення дитини до батьків, або пошук для дитини нової сім’ї;
- оптимальний час для прийняття найкращого для дитини рішення (протягом 3-х, максимум, як виняток, протягом 6 міс.).
Патронатний вихователь – це спеціаліст, який пройшов навчання за спеціальною програмою та на договірній основі здійснює догляд, виховання, забезпечує реабілітацію тимчасово влаштованих в його сім’ю дітей, несе відповідальність за їх життя та здоров’я в період надання цим дітям послуги патронату, допомагає дитині та її сім’ї у подоланні складних життєвих обставин.
Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має позитивний досвід виховання дітей, відповідні житлові умови для догляду, виховання та соціальної реабілітації дитини в своєму помешканні. Обов’язковою умовою є наявність у патронатного вихователя добровільного помічника (повнолітня особа) з числа членів його родини.
Патронатний вихователь …
- допоможе дитині подолати стрес, зумовлений відсутністю чи втратою прихильності у біологічній сім’ї;
- створить позитивний емоційний контакт із дитиною, правильно реагуватиме на її потреби;
- представлятиме інтереси дитини перед іншими фахівцями соціальної сфери;
- стане посередником між дитиною та її біологічними батьками чи особами, які їх заміняють.
Патронатний вихователь зобов’язаний забезпечити дитині:
- особистий простір для проживання,
- одяг відповідно до віку, сезону та статі,
- харчування, а також:
- організувати процес та створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку,
- забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною,
- сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, якщо це відповідає інтересам дитини та не порушує її права.
Хто потребує послуги патронату?
Діти, які потрапили в складні життєві обставини та за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватися про них, в тому числі:
- новонароджені діти, від яких відмовились батьки;
- підкинуті, безпритульні діти;
- діти із сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров’ю;
- діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
- діти, батьки або особи, які їх замінюють, померли, пропали безвісти;
- діти, батьки/законні представники яких потребують реабілітації, лікування в стаціонарі, подолання інших складних життєвих обставин, які впливають на їхню спроможність піклуватися про дітей;
- інші випадки, в яких не можливо забезпечити належний догляд та виховання дитини в безпечному сімейному середовищі.
Одночасно до сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані тільки діти, які є між собою рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї.
Патронат – це офіційне працевлаштування для вихователів та шанс знайти своє покликання.
Держава надає кандидатам в патронатні вихователі можливість пройти відповідну підготовку та отримати професійну підтримку в процесі реалізації своєї діяльності, гарантує грошове забезпечення, яке становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць, та соціальну допомогу на утримання кожної влаштованої дитини. Також за патронатного вихователя сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Основним місцем роботи патронатного вихователя стає патронатна сім’я, відповідно йому нараховуватиметься страховий стаж.
Патронатний вихователь не може поєднувати догляд за дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.
Запрошуємо до співпраці усі небайдужі родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, що мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки!!!
Більш детальну інформацію про послугу патронату над дитиною Ви зможете дізнатися, якщо звернетеся до коммунального закладу «Центр соціальних послуг» Гуляйпільської міської ради, де працівники відділу із соціальної роботи будуть раді Вам допомогти.
Майбутніх патронатних вихователів чекають за адресою:
м. Гуляйполе, вул. Соборна, 107, каб. №7; тел. 4-12-65. Чекаємо!!!