Щодо оптимізації закладів освіти Малинівської сільської ради
Інформаційне повідомлення
про проведення громадського обговорення щодо оптимізації закладів освіти Малинівської сільської ради
Інформаційно-аналітична довідка
до проєкту розпорядження Малинівської сільської військової адміністрації
«Про проведення громадських обговорень щодо реорганізації закладів загальної середньої освіти Малинівської сільської ради»
Проєкт розпорядження розроблено з метою проведення змін до існуючої мережі закладів загальної середньої освіти на території громади, створення при наявному обсязі ресурсів максимально сприятливих умов для навчання і виховання здобувачів освіти.
Малинівська сільська рада працює відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктом 30 статті 26 якого передбачено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Економічне обґрунтування
До початку повномаштабного вторгнення росії в Україну на території Малинівської територіальної громади функціонувало 4 заклади загальної середньої освіти: КЗ «Малинівська загальноосвітні школа І-ІІІ ступенів» Малинівської сільськї ради, КЗ «Полтавська загальноосвітні школа І-ІІІ ступенів» Малинівської сільськї ради, КЗ «Любимівська загальноосвітні школа І-ІІІ ступенів» Малинівської сільськї ради, КЗ «Новозлатопілська загальноосвітні школа І-ІІІ ступенів» Малинівської сільськї ради. Три школи громади Любимівська, Малинівська та Поллтавська проводять навчання в дистанційному режимі, вчителями, які евакуйовані в місто Запоріжжя та інші безпечні місця.
В зв‘язку із відсутністю контингенту у серпні 2022 року засновником шкіл було прийнято рішення про призупинення освітнього процесу в комунальному закладі «Новозлатопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Малинівської сільської ради із процедурою переведенням здобувачів освіти до відповідних класів КЗ «Малинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Малинівської сільської ради, згідно Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого Наказом МОН від 16.04. 2018 року № 367 та переведенням педагогів до закладів загальної середньої освіти Малинівської сільської ради.
З 01.09. 2022 року призупинено діяльність Новозлатопільська ЗОШ. На сьогодні працюють 3 ЗОШ. Малинівська ЗОШ 58 уч. – 8 класів, Любимівська ЗОШ – 57 уч. – 7 кл. , та Полтавка ЗОШ – 52 уч. – 7 кл. всьго 159 уч. Всі школи працюють дистанційно. В навчальних закладах працюють 42 вчителя та три сумісники, 2 служать в ЗСУ. За кордон виїхало 2 вчителя, в м. Запоріжжі – 27, в межах України – 15.
Обгрунтування: 1.Маштабні руйнування освітньої інфраструктури, пошкоджень закладів освіти - майже всі школи громади зруйновані.
2. Вимушене маштабне переміщення учасників освітнього процесу в межах України та за кордон, що призвело до значних втрат контингенту здобувачів освіти.
3. Значне зменшення видатків державного бюджету на освіту.
4. Створення максимально безпечних умов для всіх учасників освітнього процесу.
5. Забезпечення всім дітям, незалежно від їхнього місцеперебування безперервність та рівний доступ до навчання з урахуванням безпекової ситуації.
Оптимізація мережі закладів освіти Малинівської сільської ради – це процес удосконалення структури закладів загальної середньої освіти та форм організації освіти на основі врахування потреб і особливостей територіальної громади.
Метою плану реорганізації мережі закладів загальної середньої освіти на 2024-2025 роки є цілеспрямований перехід освітньої системи до Нової української школи, що дасть можливість забезпечити нову якість освіти, доступність освітніх послуг, підвищення ефективності використання освітніх ресурсів.
Оптимізація має вирішити важливі соціально-освітні завдання:
- підвищення якості освіти і економічної ефективності функціонування закладів освіти;
- покращення доступу дітей і молоді незалежно від місця проживання до якісної освіти;
- забезпечення варіативності освітніх послуг з урахуванням індивідуальних запитів учнів, зокрема осіб з особливими освітніми потребами, обдарованої молоді;
- забезпечення концентрації й ефективного використання матеріальних, кадрових та фінансових ресурсів для підвищення ефективності освітнього процесу.
Очікувані результати реалізації Плану:
- приведення у відповідність мережі закладів загальної середньої освіти відповідно до законодавства.
Розробляючи План реорганізації шкільної мережі, Малинівська сільська рада виходила з розрахунків, які чітко демонструють. що малокомплектні школи громади, які функціонують в обмеженому соціально-культурному середовищі, де низька народжуваність, наявні проблеми з інфраструктурою, соціально - культурною та виробничими сферами села, не мають значної перспективи розвитку.
В 2023 році на освіту було витрачено 11461920 грн., з них освітня субвенція 7983400 грн., місцевий бюджет 3420278 грн., субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 58242 грн.
Школи з нижчою фактичною наповнюваністю класів у порівнянні з розрахунковою є найбільш затратними комунальними закладами (у перерахунку на одного учня).
Так, у 2023 році вартість утримання одного учня по Малинівській сільській раді становила 69466 грн. на рік.
Вартість утримання одного учня за 2023 рік в КЗ «Малинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» становила 74893 гр. на рік, вартість утримання одного учня КЗ «Любимівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» становила 67807 грн. на рік, вартість утримання одного учня КЗ «Полтавська ЗОШ І-ІІІ ступенів» станоила 65032 грн. на рік.
Вартість утримання одного учня за 7 місяців 2024 року КЗ « Малинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів становила 47488 гр. видатки по школі - становили 2801812 грн.
Вартість утримання одного учня за 7 місяців 2024 року КЗ «Любимівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» становила 40822 грн., видатки по школі 2245199 грн.,
Вартість утримання одного учня за 7 місяців 2024 року КЗ «Полтавська ЗОШ І-ІІІ ступенів» становила 35340 грн., видатки по школі становили 1908341 грн.
Середня вартість навчання одного учня по Малинівській сільській територіальній громаді за 7 місяців 2024 року становить 41401 грн.
Надмірні витрати на утримання ЗЗСО позбавляють можливості інвестувати кошти громади у розвиток шкіл, які забезпечують більш високу якість освітніх послуг.
Враховуючи діюче законодавство, коштом субвенції не здійснюється фінансування ЗЗСО (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить, починаючи, з 01.09.2025 р. ‒ менше 45 осіб; з 01.09.2026 р. ‒ менше 60 осіб.
Таким чином, планується продовжити термін проведення заходів щодо реорганізації мережі закладів загальної середньої освіти Малинівської сільської ради.
В.о. начальника відділу
освіти, культури молоді
та спорту Малинівської сільської ради Володимир ГРИНЬ